fbpx
+48 693 170 602 info@justynadabska.pl

Wszyscy już wiemy, że podcasty są świetnym narzędziem do nauki. Słuchamy audycji historycznych, filozoficznych, politycznych czy naukowych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że możemy ich słuchać wszędzie, w drodze do pracy, szkoły, gotując, czy ćwicząc. Zatem czy podcasty mogą nam również pomóc w nauce języka obcego?

Istnieją różne metody faktycznej nauki języków obcych w zależności od tego, czy chcemy jedynie osłuchiwać się z językiem, czy pójść głębiej i wykorzystać je do opanowania gramatyki i słownictwa. Omówię tutaj te metody oraz podam Ci kilka przykładów podcastów, które możesz wykorzystać do nauki najbardziej popularnych języków obcych.

Wybór odpowiedniego poziomu

Znalezienie odpowiednich do naszego poziomu materiałów jest zadaniem dość trudnym. Nie mogą one być jednocześnie ani zbyt trudne, ani tym bardziej, zbyt łatwe. Oba te przypadki mogą być dla Ciebie frustrujące i okazać się jedynie stratą czasu. Jak zatem znaleźć odpowiedni podcast?

Najlepszą metodą, aby wybrać odpowiedni podcast do nauki dla naszego poziomu języka obcego, jest świadome przesłuchanie kilku podcastów. Nic innego jak metoda prób i błędów. Przy wyborze odpowiedniego podcastu powinniśmy zadawać sobie pytania:

 • czy wiem, jaki był temat danego odcinka?
 • jakie było główne przesłanie/wydarzenie w odsłuchanym podcaście?
 • co się w nim działo?
 • czego się z niego dowiedziałem?

Odsłuchany podcast powinien być dla nas zrozumiały tematycznie. Dobrze jest również, jeśli nadążamy za głównym wątkiem i możemy streścić go w kilku zdaniach.

Jeśli nasza nauka języka obcego dopiero się zaczyna, warto wybrać podcasty przeznaczone stricte do nauki danego języka. Wypowiedzi w tych audycjach nagrywane są z mniejszą prędkością, a użyte słownictwo jest mniej skomplikowane. Często posiadają one również transkrypcje, które również są dużym ułatwieniem na początku nauki.

Kilka dobrych praktyk związanych z nauką języka 

Tempo słuchania

Bardzo dużo aplikacji służących do odsłuchiwania podcastów ma opcję przyspieszania bądź zwalniania tempa słuchania. Jest to bardzo pomocne narzędzie zwłaszcza na początku naszej nauki języka obcego. Często native speakerzy w nagraniach mówią bardzo szybko i ciężko za nimi nadążyć. Zamiast co chwilę wracać do niezrozumiałych fragmentów, warto spowolnić ich wypowiedzi. Mogą początkowo być one dla nas śmieszne, ale spokojnie – po chwili zauważymy, że rozumiemy więcej. 

Koncentracja

Kiedy słuchamy podcastów w naszym ojczystym języku, mogą one lecieć w tle przy wykonywaniu innych czynności. Zupełnie inaczej jest w przypadku podcastów w obcych językach. Tutaj skupienie i koncentracja są wymagane, jeśli chcemy się czegoś nauczyć. W tym przypadku lepiej nie wykonywać innych czynności a jedynie uważnie słuchać nagrania.

Notatki

Może to trochę przypominać powrót do ławki szkolnej i zapisywanie nieznanych słów w zeszycie, ale warto to zrobić. Gdy usłyszymy nieznane nam słowo, spróbujmy najpierw odgadnąć jego znaczenie z kontekstu. Dopiero później poszukajmy definicji w słowniku (warto używać prawdziwych słowników, aby zrozumieć pełny sens danego słowa). Będzie to początkowo dość czasochłonne, ale szybko zauważysz postępy a ilość wyszukanych wyrazów będzie się zmniejszać z odcinka na odcinek. Warto również poświęcić chwilę czasu i zrobić fiszki z tych słów. Pozwolą one w szybki i łatwy sposób utrwalać sobie nieznane słownictwo i znacząco zwiększyć tempo nauki.

Transkrypcje

Niektóre z podcastów będą zawierały pełne transkrypcje odcinków (są one umieszczane na ich stronach internetowych). Warto z nich korzystać zwłaszcza na początku naszej nauki. Można używać ich dopiero po przesłuchaniu odcinka, by upewnić się, że wszystko dobrze zrozumieliśmy lub śledzić tekst w trakcie słuchania. Posiadanie wersji pisemnej, jak i audio może być niezwykle pomocne w zdobywaniu nowych umiejętności językowych.

Słuchanie w tle

Warto raz na jakiś czas włączyć sobie w tle podcast nie tyle związany z nauką danego języka, ale po prostu w danym języku. Pomaga to w osłuchiwaniu się z naturalnym tempem wypowiedzi i wyłapaniu akcentu języka. Dzięki temu uzyskamy prawdziwy obraz i brzmienie języka, którego chcemy się nauczyć.

Przykłady podcastów do nauki języków

Język angielski 

 • The RealLife English Podcast – skupia się na języku codziennym, potocznych wyrażeniach i slangu. Prowadzony jest przez native speakerów i nauczycieli języka angielskiego. Na stronie podcastu możemy znaleźć linki do poszczególnych odcinków oraz słownictwo pojawiające się w nagraniu.
 • 6 Minute English – 6-minutowe nagrania o przeróżnej tematyce, przygotowane przez BBC. Na stronie znajdziemy transkrypcje nagrań. Skierowane są do osób na poziomie średniozaawansowanym.
 • Luke’s English Podcast – podcast stworzony przez londyńskiego nauczyciela języka angielskiego, który jest również komikiem. Na jego stronie znajdziemy transkrypcje większości nagrań. Luke prowadzi również kanał na YouTube. 

Język niemiecki

 • Slow German – podcast prowadzony przez dziennikarkę Annik Rubens. Zaletą tych podcastów jest wolne i wyraźne mówienie przez autorkę. Dodatkowo na stronie znajdziemy transkrypcje nagrań.
 • Mission Berlin – kurs języka niemieckiego skierowany dla początkujących, prowadzony w języku angielskim. Patronatem podcastu jest Deutsche Welle.
 • So ist Berlin – wypowiedzi są wyraźne i w wolniejszym tempie. Dodatkowo możemy sięgnąć do transkrypcji.

Język hiszpański

 • Notes in Spanish – podcast nagrywany od ponad 14 lat przez hiszpańskie małżeństwo. Nagrania związane z życiem codziennym i uszeregowane według poziomu języka.
 • Un Dia En Español – każdy odcinek opowiada krótką historię osoby opowiadającej dotyczącą codziennej sytuacji. Dodatkowo dostępne są transkrypcje nagrań.
 • Agata uczy – nagrania dostępne w formie podcastów lub filmów na YouTube. Są to przystępne lekcje prowadzone w języku polskim.

Język francuski

 • One Minute French – krótkie 3-5-minutowe nagrania dla początkujących. Każdy odcinek uczy jednej praktycznej umiejętności, np. liczyć do dziesięciu.
 • CoffeeBreak French – ciekawe i dobrze przygotowane podcasty do nauki gramatyki i słownictwa. Podcast nagrywany jest w formie rozmowy dwóch lektorów, nauczycieli języka francuskiego.
 • Podcast Français Facile – dostępne są różne poziomy nagrań, tematy oraz darmowe karty ćwiczeń i transkrypcje odcinków.