fbpx
+48 693 170 602 info@justynadabska.pl

Tworzenie własnego podcastu staje się coraz bardziej powszechne i popularne. Powstaje coraz więcej narzędzi ułatwiających nagrywanie podcastów, jak i ich udostępnianie w różnych witrynach. Dlatego, tworząc tego typu treści, możesz zastanawiać się, którą platformę do przesyłania podcastów wybrać.

Biorąc pod uwagę ilość opcji, nie jest to decyzja łatwa. Aby wybrać to, co dla nas najlepsze trzeba zapoznać się z każdą z nich i wybrać jedną, która spełni nasze oczekiwania.

By ułatwić Ci ten wybór, przygotowałam dla Ciebie porównanie dwóch różnych platform: Anchor i Spreaker. Omówię tutaj ich podobieństwa i różnice oraz zalety i wady, a także kilka innych ważnych do publikowania podcastów rzeczy.

Czym jest usługa hostingu podcastów?

Zacznijmy od początku. Aby ludzie mogli słuchać naszych podcastów, niezbędne jest zapisanie ich na serwerze. Tym właśnie zajmują się platformy mające w swojej ofercie usługę hostingu podcastów. Umożliwiają one łatwy i szybki sposób na przechowywanie naszych plików audio.

Dodatkowo taka platforma udostępnia kod RSS, który umożliwia dystrybucję naszego podcastu na innych witrynach typu Spotify, Apple Podcast czy Podcasty Google. 

Anchor

To niewątpliwie najbardziej popularna platforma hostingowa. Co więcej, jest w 100% darmowa i jest to główna zaleta dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z podcastami. Dodatkowo zapewnia nieograniczone miejsce na Twoje nagrania.

Anchor jest również świetnym narzędziem umożliwiającym obróbkę i edycję podcastu. Jednak wszystkie te opcje są bardzo podstawowe. Anchor umożliwia dodanie podkładu muzycznego, wstępów lub tworzenie audiogramów. Jednak jeśli chodzi o edycję efektów, korektora czy eksport do oprogramowania dźwięków innych firm jest niemożliwy. W efekcie podcasterzy mają niewielki wpływ na jakość dźwięku swojego podcastu. Co więcej, Anchor umożliwia zapis pliku w formacie mp4, czyli w bardzo niskiej jakości.

Jeśli chcemy korzystać z Anchor i jednocześnie mieć podcast wysokiej jakości musimy nagrywać i edytować swoje nagrania na innej platformie, by następnie przesyłać je do Anchor.

Czy mamy możliwość zarabiać na Anchor? Otóż nie. Jedynie użytkownicy programu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii mają taką możliwość.

Anchor umożliwia natomiast automatyczne przesyłanie podcastów na platformę Spotify. Ponadto, korzystając z kodu RSS, możemy rozpowszechniać swój podcast na innych platformach takich jak: Apple Podcast, Podcasty Google, Stitcher czy Breaker. Jeśli skonfigurujemy raz nasz kanał, kolejne odcinki naszego podcastu będą przesyłane tam automatycznie.

Co więcej, mamy również możliwość zaplanować datę i godzinę publikacji nowego odcinka, jak i uzyskać dostęp do statystyk zachowania odbiorców na Spotify.

Spreaker 

Spreaker to platforma umożliwiająca tworzenie, hostowanie, dystrybucję oraz monetyzację podcastów. Dostępna jest zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej w kilku opcjach. 

W wersji darmowej masz możliwość przechowywać do 10 odcinków swojego podcastu lub łącznie 5 godzin nagrania. Również w wersji darmowej masz dostęp do podstawowych statystyk. 

Bezpłatne oprogramowanie umożliwia nagrywanie, publikowanie, rozpowszechnianie i analizę podcastów. Dodatkowo pozwala twórcom profesjonalnie nagrywać ich podcasty w studiu audio aplikacji. Ponadto oferuje narzędzia do edycji podcastu, nagrywanie podcastów na żywo, integrację nagrywania podcastów przez Skype, transmisja na żywo czy czat na żywo.

Płatne plany umożliwiają przesyłanie nieograniczonej liczby odcinków oraz dostęp do statystyk. Dzięki temu, że Spreaker udostępnia Twój podcast na Twój adres e-mail i konto masz możliwość zalogować się do Menadżera podcastów Google, aby zobaczyć statystyki odcinków.

Ponadto Spreaker sprawił, że dystrybucja odcinków stała się bardzo łatwa. Wszystko, co należy uczynić to kliknąć na pulpicie nawigacyjnym Spreaker CMS w ikonę dystrybucji i wybrać odpowiednie platformy do dystrybucji podcastów. I tyle. Spreaker zajmie się resztą.

Co do zarabiania na Spreakerze to taką opcję możesz włączyć jedynie w opcji płatnej. Jednak funkcje, jakie zapewnia ten program, są nowoczesne i atrakcyjne dla podcasterów. Wykorzystuje na przykład narzędzie o nazwie Silence Detection, które identyfikuje momenty ciszy w odcinku, by umieszczenie reklamy było jak najmniej uciążliwe dla słuchacza. Narzędzie to klasyfikuje takie momenty według ich długości, a następnie wyświetla sugestie co do miejsca docelowego na umieszczenie reklamy.

Anchor czy Spreaker?

Podsumowując, Anchor jest świetną opcją dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z podcastami lub nagrywanie podcastów jest dla nich po prostu świetną zabawą i hobby. W Anchor możemy wszystko, ale nie do końca dobrze. Zapewnia nam podstawy. Jednak gdy chcemy się rozwijać, publikować wysokiej jakości nagrania, tworzyć własną markę i na niej zarabiać będzie rozwiązaniem niewystarczającym.   

I tutaj rozwiązaniem jest Spreaker, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby związane z podcastami. Bez względu czy dopiero zaczynasz, czy jesteś już wprawionym podcastowym graczem, Spreaker idealnie dopasuje się do Twoich potrzeb. Platforma ta ma również w swojej ofercie program Prime, który pomaga zmaksymalizować przychody z reklam, zwiększyć ich widoczność oraz usprawnić ich publikowanie. 

Zatem jeśli Twoim celem jest zarabianie na podcastach, to nie ma na to lepszego miejsca niż Spreaker.