fbpx
+48 693 170 602 info@justynadabska.pl

Montaż, obróbka podcastu są ważne, ale nie wszystko jest tak łatwo naprawić. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać. W tym celu dobrze jest zadbać o dobrą jakość dźwięku. Im lepsza jakość dźwięku, tym lepsza jakość całego odcinka. Odbiorcy są bardziej lub mniej wrażliwi, ale hałas w tle będzie przeszkadzał… większości.

Dziś więc bardzo krótko o… sprzęcie. 

Z pewnością wiele razy słyszałaś, że podcast można nagrywać smartfonem i nie potrzeba tu zaawansowanego sprzętu. Da się – pewnie, dlaczego nie. Ale jak pisałam wyżej – im lepsza jakość dźwięku, tym lepiej.

Mikrofon

Jest masa mikrofonów ze złączem USB, które bez problemu podłączysz do swojego komputera. 

Jeśli nagrywasz w domu, polecam mikrofon dynamiczny. Jeśli już szukałaś informacji na temat mikrofonów, z pewnością czytałaś, że polecanym mikrofonem jest mikrofon pojemnościowy. OK, ale niekoniecznie w warunkach domowych. Ponieważ jest on bardziej wrażliwy i wyłapie niechciane dźwięki z otoczenia. A jeśli nagrywasz w domu, trudno będzie Ci ich uniknąć. Dlatego polecam mikrofon dynamiczny. Jaki model? To już zależy od Twojego budżetu. A jeśli Cię ciekawią, jakie modele są najlepsze, daj znać w komentarzu, przygotuję takie zestawienie.

Natomiast jeśli uprzesz się przy nagrywaniu smartfonem, też warto zainwestować w mikrofon (np. krawatowy).

W jakiej odległości ustawić mikrofon, jak go podłączyć? Polecam przejrzeć instrukcję obsługi. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych błędów.

Program do nagrywania?

Darmowy, wygodny i naprawdę przyzwoity jest program Audacity. To na nim właśnie najczęściej „obrabiam” podcasty dla klientów.

Pomieszczenie

Unikaj pomieszczeń, gdzie są gołe ściany. Pokój, który jest „urządzony” będzie doskonale tłumił dźwięki i unikniesz pogłosu, echa. 

Obróbka

Jeśli do nagrania wkradły się pomyłki, powtórzenia, „yyy, eee”, warto taki odcinek obrobić, wyczyścić. Oczywiście trzeba go też zmontować (dodać intro, muzykę, jingle). Mała wskazówka: intro nagraj wcześniej, takie uniwersalne – będziesz mogła używać go w każdym odcinku, dzięki czemu unikniesz powtarzania tej samej sekwencji kolejny raz. To samo dotyczy się outro, czyli zakończenia Twojego odcinka. Możesz w nim zaprosić do obserwowania w mediach społecznościowych, subskrypcji, komentowania, czy kontaktu.

Pamiętaj koniecznie o wgraniu okładki 😉

Gotowy? Gdzie opublikować?

Gdy już wyeksportujesz swój odcinek do formatu mp3 możesz go opublikować na jednej z platform hostingowych. Ja polecam Anchor i Spreaker. Ale publikacja podcastów to myślę temat na oddzielny wpis. 

Masz pytania? Śmiało!